Skip to main content Current Associates
- Esther Angert, Principal Investigator
- Melanie Smee, PhD, Research Associate
- Emily Wollmuth, Microbiology, Graduate Student
- Calla Bush St. George, Microbiology, Graduate Student
Lab Alumni
Graduate Students
- David Sannino, PhD
- Anna Forsman, PhD
- David Miller, PhD
- Jenna Mendell, PhD
- Bekah Ward, PhD
- Joe Flint, PhD
- Jude Maul, PhD
- Julie Frey, PhD
- Jason DeMera, MS
Postdoctoral Associates
- Wenbo Chen, PhD
- Katie Edwards, PhD
- Verena Salman-Carvalho, PhD
- Betsy Hutchison, PhD
- Magnus Bergkvist, PhD
- John Rose, PhD
- Kathleen Hefferon, PhD
- Francine Arroyo, PhD
Visitors/Volunteers
- Shangong Wu, Professor, Institute of Hydrobiology, Chinese Academy of Sciences
- Mike Labare, Professor, West Point Military Academy
- Sérgio Fernades de Costa
- Mary Allan, Professor, Harwick College
- David McCartt, Cortland State
- Jingo Kurimoto, Alternative Community School
Technicians
- Jen Fownes
- Abe Francis, Class of 2014
- Eric Chang, Class of 2014
- Rania Abou-Kandil
- Bruce Cameron
- Kristen Lee
Undergraduates - Summer Programs
- Kaitha Agnant, St. John's University, Class of 2021
- Selena Lu, University of Hawaii, Class of 2020
- Isaiah Kela-Pacheco, Oregon State University, Class of 2019
- Sydney Luitgaarden, University of Hawaii, Class of 2019
- Karen Geraldo Franco, Cornell University, Class of 2019
- Elyse Paluscio, U Arizona, Class of 2008
- Lina Mountziaria, Yale, Class of 2004
- Ajay Shalwala, Thomas Jefferson High School
Undergraduates - Cornell and local high schools
- Michael Wilson, Class of 2020
- Daniel Farthing, Class of 2020
- Alejandro Schmieder, Class of 2021
- Josh Heller, Biology, Class of 2018
- Marquessa Henry, Class of 2017
- Zanah Francis, Biology, Class of 2016
- Jenny Zheng, Biology, Class of 2016
- Bobby Loren, Biology, Class of 2015
- Sarah Gissler, New Visions Program 2015, Dryden High School
- Alexandra Strednak, New Visions Program 2015, Dryden High Scholl
- Abe Francis, Biology, Class of 2014
- Allie Braun, Engineering, Class of 2013
- Jennifer Sun, Biology, Class of 2013
- Eric Gordon, Biology, Class of 2012
- Marina Boushra, Biology Class of 2011
- Rob DeSimone, Biology Class of 2009
- Matt St. Cyr, ChemEn Class of 2009
- Nick Chisholm, ChemEn Class of 2010
- Heather Feld, Biology Class of 2007
- Valerie Carvajal, Biology Class of 2007
- Jingo Kurimoto, Alternative Community School Ithaca
- Jose Rengifo, Biology Class of 2006
- Mimi Yan, Biology Class of 2006
- Roxanne Beinart, Biology Class of 2006
- Dan Drzymalski, Biology Class of 2006
- Ed Mtui, Biology Class of 2006
- Dan Platt, Biology Class of 2006
- Amanda Johnson, Biology Class of 2003
- Tahereh Ghorbani, Biology Class of 2003
- Anoop Prabhu, Class of 2003
- Emily Whipple, Biology Class of 2001
- Ajay Shalwala, NASA SHARP Plus Program, Thomas Jefferson High School
- Elenita Salko, Biology Class of 2000